Tahle omáčka patří mezi moje nejoblíbenější a to nejenom pro její jednoduchost ale taky díky množství dalších kombinací. Máte rádi olivy? Sem s nima! Parmezán? Ano prosím! Libeček? Ničemu neublíží! Tymián, rozmarýn, červené víno, kozí sýr, mortadela…. spousta dalších surovin které se dají zapojit do této základní omáčky, nebojte se experimentovat!
Marinara omáčka je jedním z nejznámějších a nejtradičnějších receptů italské kuchyně. Její kořeny sahají až do jižní Itálie, konkrétně do oblasti Neapole.
Název "Marinara" pochází z italského slova "marinaro," což znamená "námořník." Omáčka dostala své jméno podle námořníků, kteří ji připravovali na svých lodích. Byla oblíbená díky své jednoduchosti a tomu, že ingredience potřebné k její přípravě byly snadno dostupné a dlouho vydržely.
Rajčata byla do Evropy dovezena z Nového světa v 16. století a do Itálie se dostala v průběhu 17. století. Zpočátku byla rajčata považována za jedovatá a používala se spíše jako okrasné rostliny. Postupně se ale stala důležitou součástí italské kuchyně, zvláště v jižní Itálii, kde se začala používat k přípravě omáček.
Tradiční Marinara omáčka se připravuje z jednoduchých a čerstvých ingrediencí: rajčat, česneku, olivového oleje a bylinek, jako je oregano a bazalka. Na rozdíl od mnoha jiných omáček neobsahuje maso ani sýry, což ji činí lehkou a vhodnou pro různé diety.
Marinara omáčka se stala základním kamenem mnoha italských jídel, jako jsou těstoviny, pizza nebo lasagne. Díky své jednoduchosti a vynikající chuti se rozšířila po celém světě a stala se základem italské kuchyně v zahraničí.
V různých regionech Itálie existují různé variace této omáčky. Například v některých oblastech se přidává víno, kapary nebo olivy, aby se zvýraznila chuť. Tyto variace ukazují bohatost a rozmanitost italské kulinářské tradice.
Dnes je Marinara omáčka oblíbená po celém světě a často se používá jako základ pro různé recepty. Její jednoduchost a univerzálnost z ní činí ideální volbu pro domácí kuchaře i profesionální kuchaře v restauracích.
Historie Marinara omáčky je tedy úzce spjata s kulturní a kulinářskou historií Itálie. Její cestu od jednoduché omáčky námořníků po globální kulinářský fenomén lze sledovat skrze změny v italské společnosti a kuchyni.
Pokud používáte čerstvá rajčata, oloupejte je a nakrájejte na kousky. Pokud používáte konzervovaná rajčata, jednoduše je otevřete a připravte si je k použití.
Oloupejte a jemně nasekejte česnek. Cibuli oloupejte a nakrájejte na jemno.
V hluboké pánvi nebo hrnci rozehřejte olivový olej na středním ohni.
Přidejte česnek a cibuli, restujte, dokud nezměknou a nezačnou vonět, ale dávejte pozor, aby se česnek nespálil (asi 2-3 minuty).
Přidejte do pánve rajčata a dobře promíchejte.
Přidejte oregano, bazalku, sůl a pepř.
Vše dobře promíchejte.
Snižte teplotu na nízký až střední stupeň a nechte omáčku pomalu vařit asi 20-30 minut. Občas promíchejte.
Pokud se vám zdá omáčka příliš hustá, můžete přidat trochu vody nebo zeleninového vývaru.
Hotovou omáčku podávejte s těstovinami podle vašeho výběru nebo ji použijte jako základ pro jiné recepty.
Omáčku můžete rozmixovat do hladka pomocí tyčového mixéru, pokud preferujete jemnější konzistenci.
Už víte co k večeři?
Dobrou chuť!